HISTORY


The history of the University of Medicine (1) began with the establishment of the Government Medical School in Myanmar in 1907 at the premises of the old Rangoon General Hospital, and the introduction of a course in medical sciences. It was a four-year medical course known as Licentiate in Medical Practice (L.M.P.) course, and the successful candidate was offered a certificate of license for medical practice. In 1923-24, the Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery (MB, B.S.) course was introduced at the old Rangoon College building at the site of the present Neurology Department of the Yangon General Hospital. The foundation stone of the Medical College building, the present main building of the University of Medicine (1) at Myomakyaung Road was laid by Sir Hercourt Butler on the 2nd February 1927, and the classes were transferred to the new building in 1929.

The Medical College became a constituent College under the University of Rangoon in 1930 and was placed under the Board of Administration, on which the Vice-chancellor of the University of Rangoon and the Inspector General of Civil Hospitals served as Chairman and Vice-chairman respectively. Academic matters and general administration were attended to by the principal with the help of the Medical College Council (Academic Body). In 1937 the medical {MB, B.S. (Rgn)} degree conferred by the University of Rangoon gained recognition of the General Medical Council of Great Britain.

During the Second World War, from 1942 – 1945, there was a temporary suspension of the MB, B.S. course. A modified course was conducted instead; on the successful completion, the Licentiate of the State Medical Board (L.S.M.B) was conferred. After the war, when all the constituent colleges became Faculties under the reconstituted Rangoon University, the Medical College became the Faculty of Medicine. The Faculty Head was appointed as the Dean of the Faculty of Medicine.

In May 1962, the University Act was abolished and the Faculty of Medicine as part of the University of Rangoon came under the Administrative Committee of the Education Ministry of the Revolutionary Government. The new University Education Act was promulgated on the 29th May 1964 and through this Act were established the professional institutes; one of which was Institutes of Medicine with the Rector as Head of each Medical Institute. In the same year, the postgraduate courses were introduced.

In October 1973, the Medical Institutes were transferred from the Ministry of Education to the Ministry of Health. All postgraduate courses were placed directly under the control of Rector, Institute of Medicine (1) in December 1984.

PRINCIPALS OF MEDICAL  COLLEGE, RANGOON UNIVERSITY

1.

Professor (Lt. Col.)

T F Owens

IMS

1930 – 1931

2.

Professor (Lt. Col.)

L A H Lack

MB.ChB, IMS

1931 – 1933

3.

Professor (Lt. Col.)

R V Morrison

MD, FRCP (Edin), IMS

1933 – 1938

4.

Professor (Lt. Col.)

R H Malone

MD, DPH, IMS

1938 – 1939

5.

Professor (Major)

G M Irvine

MD, LMFRCS (Edin), IMS

1939 – 1941

 

DEANS OF FACULTY  OF  MEDICINE, RANGOON UNIVERSITY

1.

Dr. W. Burridge

 

1946 – 1947

2.

Professor Min Sein

MB (Cal) FRCP (Edin)

1947 – 1948

3.

Professor Ba Than

MB (Cal) FRCS

1948 – 1949

4.

Professor Min Sein

MB (Cal) FRCP (Edin)

1949 – 1951

5.

Professor Ba Than

MB (Cal) FRCS

1951 – 1953

6.

Professor Min Sein

MB (Cal) FRCP (Edin)

1953 – 1955

7.

Professor Ba Than

MB (Cal) FRCS

1955 – 1957

8.

Professor Min Sein

MB (Cal) FRCP (Edin)

1957 – 1959

9.

Professor Mg Gale

BA, MBC (Cal) DPH

1959 – 1964

 

RECTORS

1.

Professor Ba Than

MB (Cal), FRCS (Edin), FACS, FICS

1.10.1964

30.8.1971

2.

Dr. Pe Kyin

MBBS (Rgn), FACS

1.9.1971

31.8.1972

3.

Dr. Tun Min

MBBS (Rgn)

1.9.1972

9.5.1984

4.

Professor Hla Myint

MBBS (Rgn), DTM&H (Edin), FRCP (Edin)

26.6.1984

10.9.1987

5.

Professor Tin Aung Swe

MBBS (Rgn), FRCP (Edin), DTM&H (Edin)

16.11.1987

12.12.1988

6.

Professor Mg Mg Sein

MBBS (Rgn), ChM, FRCS (Edin), FRCS (Eng)

31.12.1988

6.6.1991

7.

Professor Mya Oo

MBBS (Rgn), FRCP (Edin), FRCP (Glas), FRCP (London), DrMedSc (Hon)(Ygn)

6.6.1991

25.9.1996

8.

Professor Kyaw Myint Tun

MBBS (Rgn), MRCP(UK), FRCP (Edin), DrMedSc(Hon)(Ygn)

27.9.1996

16.9.1997

9.

Professor Kyaw Myint

MBBS (Rgn), MRCP (UK), FRCP (Edin), FRCP (Glas), FCCP, DrMedSc (Hon)(Ygn)

17.9.1997

20.2.1998

10.

Professor Myo Myint

MBBS (Rgn), FRCS (Edin), MChOrth (Lpool), DrMedSc (Hon)(Ygn)

21.2.1998

24.6.2007

11.

Professor Aye Maung Han

MBBS (Rgn), DCH, MMedSc (Paed), MRCP (UK), FRCP (Edin), FRCPCH (London), DrMedSc (Paed)

6.7.2007

22.9.2009

12.

Professor Pe Thet Khin

MBBS (Ygn), MMedSc (Paed), MRCP (UK), FRCPCH (London), DipMedEd

1-6-2009

30.3.2011

13.

Professor Than Cho

MBBS (Ygn), MMedSc (Ortho), FRCS (Edin), FRCS (Glasg), DrMedSc (Ortho), DipMedEd

18.5.2011

11.11.2013

14.

Professor Thet Khaing Win

M.B.B.S , M.Med.Sc(Int Med),

MRCP(UK),FRCP(Edin),Dip(Med Edu)

6.2.2014

To date